Акція

 

Весільні звичаї

 

Весільні звичаї

Ще з глибини століть різні народи трепетно ставилися до своїх традицій. І сьогодні, через тисячі років, Україна славиться своїми різноманітними та багатогранними звичаями. Навіть, незважаючи на відносну молодість нашої держави, ми цінуємо і бережемо душу свого народу — традиції та звичаї, які в сучасному побуті широко використовуються наступним поколінням. Українські звичаї насичені обереговою обрядністю та несуть в собі забобонний характер. Кожне свято завдяки невичерпним, духовно багатим традиціям набуває своєї значущості. До скарбниці національного спадку України входять широко відомі весільні звичаї, які надзвичайно цікаві своєю проникливістю. Найвагоміше місце в житті кожної людини займає сім'я. Сім'я розпочинається із весілля, яке споконвіку супроводжується багатьма обрядами, традиціями та звичаями.

 

Весільні звичаї несуть в собі народну мораль, мудрість, свідомість та етичні норми, що формувалися протягом віків. В українських весільних обрядах важливу роль відіграють народні звичаї. Як правило, поділяють український обряд весілля на три цикли: передвесільний, власне весільний та після весільний. До передвесільного належать: сватання, оглядини і заручини. Власне весільна обрядовість починалася із запрошення гостей на весілля. До власне весільного циклу входили також дівич-вечір, вінчання та весільний день, який відзначався найбільш пишною обрядовістю. Зокрема церемонія одягання молодої та вирядження молодого, викуп молодої, покривання, розплітання коси, розподіл короваю, тощо. Головний весільний день закінчувався обрядами шлюбної та після шлюбної ночі. До післявесільного обряду входили хлібини, свашини та гостини.

 

Кожному українському регіону властиві свої весільні звичаї та традиції. Загальновживаними виокремлюють:

 

Наречена на весілля повинна одягти «щось старе та нове, щось блакитне та позичене»

 

Досить часто «щось старе» дарувала мати нареченої, як символ миру та мудрості у заміжжі. «Блакитне» означало любов та вірність, а «позичене» зазвичай наречена брала у щасливої в шлюбі заміжньої жінки.

 

Посипати молодих, які щойно вийшли із церкви та РАГСу зерном, грошима й цукерками

 

Вважається, що союз тоді буде міцний, багатий та солодкий.

 

Покривати голову нареченої фатою

 

Фата це символ чистоти та невинності. Вважається, що фата оберігає наречену від вроків.

 

Викуповувати наречену

 

Наречений зобов'язаний пройти всі випробування, які йому приготували, а якщо у нього виникають певні труднощі, він повинен відкупитися грошима.

 

Весільні звичаї

Кидати букет нареченої

 

За традицією наречена, в кінці весільного вечора, кидає весільний букет незаміжнім дівчатам. Яка піймає — та наступною заміж вийде.

 

Вносити в будинок наречену на руках

 

Вважалось, якщо наречена спіткнеться на порозі будинку — це принесе багато нещасть. Тому, щоб уникнути цього, молодий вносив її в дім на руках.

 

Невід'ємним атрибутом весільного дійства є обручки, які уособлюють в собі замкнутість і вічність, а також коровай, що символізує щастя та добробут майбутнього подружнього життя. Весільні звичаї та традиції передавалися з покоління в покоління. В їхню основу наші предки заклали потужну силу, яка є дорогоцінним скарбом українського народу.


Скачати пісні
Фотогалерея
Переглянути всі фото...